Podczas tegorocznej edycji GG Robot, która odbyła się w przestronnej G2A Arena w Jasionce, mieliśmy okazję śledzić zmagania 97 drużyn, w tym 83 drużyny ze szkół podstawowych i 14 w kategorii Open. Łącznie wydarzenie zgromadziło blisko 500 uczestników

Zawody GGRobot są programem edukacyjnym mającym na celu przygotowanie zainteresowanych uczniów do kształcenia politechnicznego. Tematyka budowy autonomicznych robotów mobilnych jest pretekstem do zachęcenia uczniów szkół podstawowych i średnich do zaangażowania w naukę: automatyki, programowania, komputerowego wspomagania projektowania (CAD), mechaniki. Dodatkowo program kładzie duży nacisk na pracę zespołową. Grupy uczniów muszą zdefiniować zadania dla każdego uczestnika i wspólnie realizować projekt, jakim jest udział w konkursie. Zawody wymagają również od drużyn przygotowania dokumentacji swojego projektu, którego schemat oparty jest na pracy inżyniera.

Zadania, które rozpaliły wyobraźnię uczestników, były skoncentrowane wokół tematu „Mikrokosmos”. Roboty uczestników miały za zadanie m.in. zbieranie i transportowanie próbek, przeprowadzanie precyzyjnych operacji na miniaturowych obiektach, czy nawet sortowanie i rozpoznawanie różnych materiałów na podstawie ich kolorów. Roboty musiały wykazać się zdolnością do samodzielnej nawigacji i wykonania zadanych operacji od początku do końca bez ingerencji człowieka.

W tegorocznej edycji zwycięzcami zostali:

W kategorii szkół podstawowych

Miejsce 1 – drużyna SoninaBOT – MDDM z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Soninie,

Miejsce 2  – drużyna ZROBOTYZOWANI ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3,

3 miejsce – drużyna GGKarasieV2  z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym,

4 miejsce – drużyna GGNWM z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym,

5 miejsce – drużyna GraboDziewczyny ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Grabownicy Starzeńskiej,

6 miejsce – drużyna GG TEAM z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym,

7 miejsce – drużyna Robo Radgoszcz ze Szkoły Podstawowej w Radgoszczy,

8 miejsce – drużyna Mali Robotycy z Zespołu Szkół Sportowych w Ustrzykach Dolnych,

9 miejsce – drużyna AF3 Team ze Społecznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Małego Księcia nr 2 w Tarnobrzegu,

10 miejsce – drużyna SoninaBOT-EL-PRIMO z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Soninie,

W kategorii Open:

1 miejsce – drużyna SoninaBot OG ze Szkoły Podstawowej im. Kapitana Wacława Nycza w Soninie

2 miejsce – drużyna Nie Wiem z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki,

3 miejsce – drużyna Gasherbrum zZespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie

W 2024 roku organizatorami zawodów byli: Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 w Leżajsku, Zespół Szkół im. Prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym.

Partnerem zawodów były firmy Hobbistycznie.pl oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii po więcej zdjęć